Jak jsem objevil svět dronů

Každý z nás má nějaký sen z dětství. Ten můj se točil kolem létání a pohledu na svět z výšky. Vždycky jsem si představoval, jaké by to bylo vznášet se nad krajinou jako pták. Nikdy by mě nenapadlo, že jednoho dne budu tento sen žít díky malému stroji s vrtulemi.

Jako malému mi přiblížil svět letadel děda, který stavěl různé modely, a my s nimi létali na poli. Vrtulníky a letadla mě vždy neuvěřitelně fascinovali, a i když mě kariéra zavedla úplně jiným směrem, vrtulky mě nepřestaly fascinovat a já prostě musel létat.

Kotě, mám nové hobby

Zhruba šest let zpátky, kdy jsem pracoval v Anglii a nevěděl, kterou "blbost" si dřív koupit jsem narazil na YouTube na video pořízené dronem. K mému údivu šlo o hračku, která se dokázala postavit vedle RC vrtulníků - přesně těch co se točí rychleji než jejich rotory :D Taky jsem je zkoušel. Každopádně nic mi nebránilo podívat se na eBay, co mi naši drazí čínští inženýři nabízí, a bylo to Syma, co zaujala můj pohled, měla totiž kameru, kterou se dala napojit na mobil a vidět to, co vidí dron. Wow, to chci! Musel jsem to mít!

Tak, teď už si jen sednout ke dveřím a čekat na balíček.

Anglické parky jsou úžasné, trávil jsem tam spoustu času přes celý rok. Samozřejme mě hned napadlo, že to bude mé soukromé letiště :) V Anglii je pohoda, tak jsme si s bráchou mohli létat, jak jsme chtěli, a nikdy nezapomenu, když jsem díky 2MPX kameře uviděl náš oblíbený park v Liverpoolu z výšky 20 metrů. Bylo to naprosto skvělé a teď už nám už jen zbývalo létat a užívat si. Vzniklo mé nové hobby.

Tento článek bych chtěl pojmout jako kroniku a věnovat pár slov strojům, které se mnou létali a dostali mě na úroveň létání, na které jsem nyní, a probudili ve mě touhu objevovat a tvořit.

Tohle jsou mí draci.

Syma X5 (2017)

Jak to vše hraním začalo

To, co začalo jako materialistická touha, se proměnilo ve vášeň a zavedlo mě zpátky k dětskému snu o létání. O tom, že s tím budu moct natáčet videa, fotit krajiny a užívat si místa i z jiného pohledu než ze země, jsem zatím moc neuvažoval - já chtěl pouze kroužit v parku a užívat si svobodu ve vzduchu.

Syma měla takové mini LiPo baterie, vydržela tak 3-5 minut podle větru, stylu létání a nálady, ale to bohatě stačilo. Plná kapsa baterií a mohl jsem létat i hodinu.

Přenos přes WiFi byl fajn na pár metrů, pak už nešlo moc vidět, dron vydržel několik přistání na stromě i v trávě a já se začal cítit limitovaný a na dron se po roce začalo prášit.

Tehdy jsem objevil značnu DJI, jejich promo video na Phantom 1 bylo pro mě úplné WOW! To byl stroj, ty vrtule! Ale ta cena. Začínáme šetřit.

DJI Phantom 1 (2018)

Láska jménem DJI

Phantoma jsem sháněl již poté, co ukončili oficiální prodej - posledního měli v Megapixelu, kde mi nepodrželi rezervaci a prodali ho někomu, kdo si přišel na prodejnu přede mnou. Business přece... Ještě že máme Aukro, povedlo se mi tam sehnat Phantoma ve skvělém stavu. Létal na LiPo baterie, takže nebyl problém nakoupit více, stejně jako nabíječku, a mohlo se létat.

Nezapomenu na ten pocit šroubování vrtulí, cítil jsem se tak důležitě a profesionálně :D Zatím bez sportovní kamery, na takové to přespolní létání to bylo skvělé.

Mezitím jsem se učil, jak se starat o LiPo baterie, jak kalibrovat kompas, jak odhadovat vzdálenost a kontrolovat dron před letem.

Poté se mi povedlo sehnat akční kameru, poprvé jsem si vyzkoušel celní deklaraci přes českou poštu a mohli jsme konečně létat. Výstup nebyl ideální, zakulacení horizontu bylo někdy komické, ale už to byl začátek - chtěl jsem vyfotit krajinu a přemýšlet nad tím.

Poznámka: Krajiny jsem nikdy nefotil ani mobilem - k fotografování a videu mě začali přivádět právě drony.

DJI Phantom 2 Vision+ (2018)

Konečně vidím, co fotím

Vision+ představoval skutečný průlom v mé dronové fotografii. Integrovaný systém s živým náhledem do mobilního telefonu mi otevřel nové možnosti kompozice a kreativního létání. Už jsem přešel z poletávání na poli a začal přemýšlet, co bych vyfotil a jak bych to vyfotil.

Zjistil jsem, že existuje něco jako zlatá hodinka. To, že mohu hýbat s kamerou, to byla pecka! Takže druhé zjištění - změna úhlu přináší nový pohled. Video toho, jak letím nad lesy, nad poly, nad řekou... Pro někoho nuda, pro mě naprostá relaxace.

Ze strachu z lidí a kvůli nedostatku praxe jsem stále odsouval focení hradů a jiných lokalit, až mi odešla jednotka, která odesílá obraz. Oprava byla strašně drahá a já to bral jako znamení nebo možná výmluvu koupit si něco dalšího. Tou dobou jsem házel očkem na Phantom 3 nebo Mavic Pro - v té době futuristické skladací zařízení, kdy nemusím na výlet s velkým batohem a několika kily ale hodím si ho do tašky na rameno. Nemohl jsem si vybrat - styl "velkých" dronů mě naplňoval nostalgií, ale inovativní pojetí skládacích dronů mě lákalu svou praktičností a mobilitou.

Úsměvné je, že Phantoma 2 jsem po částech prodal lépe než jsem ho koupil :) I tak jsem byl ale daleko od vytouženého dalšího dronu.

Stavba vlastního dronu (2019)

Lekce pokory a trpělivosti

S prázdnou kapsou a bez dronu jsem hledal způsoby, jak získat levně něco, s čím létat a nejít s technologií zpátky. Toužil jsem po Mavicu Pro, ale cena byla stále vysoká. Věděli jste, že se dala sehnat maketa toho dronu? Já mám doma ještě dvě :D

Rozhodl jsem se postavit si vlastní dron, založený právě na této maketě. Na internetu jsem viděl pár borců, kteří uspěli. FPV drony tehdy zažívaly boom a návodů, jak spojit součástky dohromady, bylo na internetu několik - to nemůže být tak těžké.

Měl jsem si koupit klasický rám ...

Po několika týdnech jsem narval všechny součástky do makety, kabely spájel, jednotku i GPS zapojil, sehnal ovladač i FPV kameru. Byl jsem frustrovaný a natěšený zároveň. Oči se mi rozzářily, když jsem na stole nastartoval motory - byl jsem tak štastný, že jsem dron hned vzal ven. To poletí, to musí! Myslím si, že jsem se ani neodlepil od země, když z dronu vyšel kouř.

Frustrovaný, zlomený a švorc jsem projekt schoval na půdu a soustředil se na hledání nové práce. Potřebuju peníze, které mi mé srdce zahojí a já si seženu nového droníka :D

DJI Spark (2019)

Aférka s Ruďákem

Tohle bylo neskutečně těžké loučení, když jsem o sezónu později musel drona prodat. Ale abych nezačínal koncem, vrátím se na začátek.

Konečně jsem měl něco, co mi naprosto perfektně sedlo. Skladný a výkoný dron schopný produkovat skvělé fotky. Ten už byl hoden zaznamenávat krajinky, hrady a jiné věci. Byl se mnou na dovolené v Čechách i na služebce v Itálii a já si jej nemohl vynachválit. Vzlétání a přistávání do dlaně, gesta při zachycení fotek, automatické režimy a follow. Už jen objevování a testování těchto věcí mi přinášelo úsměv a já s ním nalétal okolo 50 hodin.

Jen couvací senzor mi chyběl, ale zvládli jsme to :)

Nechápu dodnes jak si někteří lidé byli schopni držet flotilu dronů - já, který toužil po tom fotit do RAW a natáčet kvalitnější video, jsem musel Sparka prodat, abych se dostal k Mavicu Pro, který se na bazarech začal konečně prodávat za normální ceny.

DJI Mavic Pro (2020-současnost)

Konečně se cítím jako profík

Jsem spokojen. Mavic je splněný sen po několika letech létání, od poletávání v parku po objevování DJI lineupu. Začínám upravovat fotografie, které se líbí a je o ně zájem - dostanou se do aplikace Úžasná Místa a já získávám díky dronu svou první svatební zakázku na video.

Mavic mě překvapil svou výdrží ve vzduchu, skladností, kvalitou baterií (které se samy udržovaly), precizním ovladačem a bohatým příslušenstvím.

Vlastně jen díky němu jsem se začal zajímat o fotografii a video jako takové - nejdříve byl dron a až potom zrcadlovka.

Plány do budoucna

V roce 2024 plánuji přejít na nový stroj, protože jsem narazil na limitace, které Mavic Pro má. Technologie jde neskutečně dopředu a i když se mi povedlo ukrotit své touhy vlastnit každý nový dron, potřebuju posunout svou tvorbu. Rád bych také nabízel více komerčního využití, a proto se chystám na školení a rozšíření licence. Další článek bude nejspíš o tom, jaký dron mi dělá parťáka nyní, a věřím, že s ním odlétám minimálně tři roky a stovku hodin :)